Odborná infolinka lékařů - LR průvodce nejčastějšími zdravotními problémy  A–Č

 

Em. Prim. MUDr. Milan Čarvaš

Vážení LR-partneři,
jsem velmi rád, že můj předchozí „abecední“ článek v LR Magazínu vyvolal zájem a příznivou reakci, jakou jsem na telefonní infolince a emailech dlouho neza znamenal. Tím se mi potvrzuje, že je to vhodná cesta, jak Vám všem pomáhat v orientaci mezi nemocemi a našimi produkty.

Angina pectoris

Je středně těžké srdeční onemocnění, při němž je porušeno zásobování srdečního svalu kyslíkem. Dochází k rozdílu mezi požadavkem srdečního svalu a jeho zásobováním kyslíkem i možnostmi zúžených věnčitých tepen. Tím vznikají záchvaty bolestí a subjektivních potíží za prsní kostí, nastává dušnost a pocení. Nejčastějším důvodem vzniku onemocnění je arterioskleróza. Akutní forma této nemoci může přejít až v srdeční infarkt. V našem případě se ovšem většinou setkáváme s chronickou formou ischemické srdeční choroby.
Léčba: Nitráty, které mají vazodilatační (cévy rozšiřující) účinek, terapie časté obezity a hypercholesterolemie.

Podpora terapie produkty LR:

Super Omega 3 proti zvýšenému cholesterolu, směs antioxidantů a koenzymemu Q10 v Mind Master Red. Pro častou přítomnost chlamidií při postižení cév je vhodné přidat také Colostrum Compact a Aloe Vera Sivera, pokud pacient nebere Warfarin.

 

Atopický ekzém

Jde o chronický svědivý kožní zánět alergického i nealergického původu. Projevuje se ze začátku zarudnutím a zduřením kůže, následně výskytem pupínků a mokváním, přičemž hrozí také možnost
infekce. Později dochází ke zhrubnutí pokožky a jejímu vysychání. Pro pacienty trpící tímto onemocněním jsou charakteristické imunitní, nervové i kožní odchylky. Imunitní odchylka znamená kožní alergickou reakci na alergen, kožní odchylka má podobu nedostatečné kožní mazové vrstvy a nervová odchylka znamená zvýšenou reakci kůže na kontakt/dotek, projevující se svědivostí a bolestí.
Vyvolávací faktory: alergen – prach, peří, sliny apod., dále stres a pravděpodobně i hormonální změny (klimakterium, porod…). Zánět může mít charakter jak akutní, tak chronický.
Léčba: antihistaminika, kortikoidy s vedlejšími účinky, koupele, masti apod.

Podpora terapie produkty LR:

Zbavení se vyvolávacích elementů, vnitřně Aloe Vera Drinking gel s postupným navyšováním dávky podle reakce organismu. Očekávané zhoršení na začátku terapie Aloí (je běžné). Při rozsáhlém a silném ekzému je možno přidat Colostrum Compact či Direct ve dvojnásobné dávce. Na postižená místa v případě suché a hrubé pokožky nejčastěji aplikujeme Aloe Vera Krém s propolisem, v případě kojenců Aloe Vera lotion. Velmi vhodná je úprava stravy – vyloučit smažená jídla + dráždivé látky typu hořčice, tatarka, nutričně nevyvážená jídla typu fast food, přeslazované nápoje (cola apod).

 

Bechtěrevova choroba

Nejčastější revmatické onemocnění postihující páteř. Jde o chronické zánětlivé onemocnění s poruchou imunity, při němž dochází ke kostěnému přemostění obratlů. Vede k výraznému omezení hybnosti a k bolestivosti páteře. Přesná příčina nemoci není jasná. Toto onemocnění je často doprovázeno bolestí na hrudníku, potížemi s dýcháním, zánětem oční duhovky a řasnatého tělíska v oku.
Terapie: Nelze léčit, lze ale zpomalit průběh nemoci, a to potlačením zánětu a snížením autoimunní reakce. Využívají se k tomu nesteroidní antirevmatika, imunosupresivní léky a kortikoidy, bohužel s mnoha vedlejšími účinky.

Podpora terapie produkty LR:

Je nutná pravidelná rehabilitace, místně doporučuji používat Hřejivé mléko Aloe Vera. Obecně je pro léčbu poruchy pohybového aparátu a pro imunomodulaci autoimunní choroby velmi efektivní Aloe Vera Drinking gel Freedom. Super Omega 3 a Vitaactiv jsou pak doporučovány pro podporu odolnosti proti autoimunní chorobě a chronickému zánětu. Možné je přidat také Probalance podle pH moči, aby byla alkalická.


Bércové vředy

Jde o ztrátu kožního povrchu. Jedná se o chronickou ránu v podkoží, různě hlubokou. Poškození tkáně bývá cévního, většinou žilního původu (z 85 %), příčinou může být i žilní, tepenné, lymfatické, koagulační, neuropatické, zánětlivé, či nádorové onemocnění. Zde vidíme, o jak komplikované onemocnění se jedná a kolik může mít možných příčin. Bércové vředy jsou konečným projevem chronické žilní nedostatečnosti, kdy jsou vředy menší, s mělkou spodinou na vnitřní straně dolní části bérce. Tepenné vředy jsou hlubší, kruhovitého tvaru, často se vyskytující kolem bérce. Jsou značně bolestivé i ve vodorovné poloze dolní končetiny. Častou komplikací je infekce typu Růže – Erysipel.
Léčba: místní s podporou hojení cév a odhojením nekrotických tkání. Podpora hojivosti a vzniku nové pokožky. Nutná je komprese bandáží.

Podpora terapie produkty LR:

Aloe Vera Drinking gel Sivera, pokud pacient nebere Warfarin. Pokud ano, změníme na Aloe Vera Broskev. Při infekci bércového vředu přidáme Colostrum ve dvojnásobné dávce. Pokud infekce nevznikla, užíváme 3x1 tobolku. Pokud má pacient zvýšenou kyselost moči, podle výše pH nasazujeme Probalance. Místní aplikace produktů se odvíjí od nálezu na spodině vředu. Je-li spodina čistá, použijeme Aloe Vera Koncentrát a Emergency sprej.


Bradavice

Latinsky verruca. Jedná se o nezhoubné onemocnění virového původu způsobené kožním papilomavirem HPV, který se sice u člověka běžně vyskytuje, ve vzácných případech však může způsobit
závažnější onemocnění, jako je rakovina děložního čípku nebo jiné infekční kožní choroby. Nejčastěji se tak může stát u jedinců s oslabeným imunitním systémem. Virus je přenosný dotekem a do podkoží může proniknout drobným poraněním. Ke vzniku bradavic je náchylná také kůže, která je dlouhodobě vystavena potu. Nejčastěji se jedná o bradavice pravé či plantární na plosce nohy, které se zanořují do hloubky, nebo střapcovité bradavice. Mezi bradavice virového původu se řadí také genitální bradavice, kondylomata accuminata, která se přenáší pohlavním stykem.
Terapie: je velmi problematická a zdlouhavá. Místní zmrazení, léčiva typu cytostatika, kyselina mléčná nebo salicylová. Někdy pomůže i lapis, eventuálně chirurgické odstranění.

Podpora terapie produkty LR:

Pokud je imunitní systém oslaben, je vhodné nasadit Probiotic12 a Colostrum, a to alespoň ve dvojnásobné dávce. Vhodné je také dlouhodobé podávání Aloe Vera a místně přikládat pod leukoplast kašičku z jedné tobolky Colostrum Compact smíchané s 1 lžící Aloe Vera Koncentrátu – přikládat 2 x denně, kašičku mít uloženou v chladničce.


Celiakie

Toto onemocnění je známé také jako sprue, nesnášenlivost lepku, tedy směsi bílkovin vyskytujících se v obilí. Jde o chronické onemocnění sliznice tenkého střeva, v němž lepek vyvolává zánět. Poškozená sliznice tenkého střeva způsobuje omezení vstřebávání živin a následkem bývá ztráta hmotnosti, průjmy, nechutenství, únava a u dětí také poruchy růstu. Jedná se vlastně o autoimunitní onemocnění a nemoc je často spojena i s jinými druhy onemocnění (nejčastěji Diabetes mellitus I typu, někdy onemocnění štítné žlázy apod. Nemoc může komplikovat také nádorové bujení.
Terapie: velmi důležité je dodržování bezlepkové diety. Střevo tak má šanci se uzdravovat. Při neúspěchu se nasazují kortikoidy s výraznými vedlejšími účinky.

Podpora terapie produkty LR:

Dlouhodobé podávání Aloe Vera Med či Broskev v dávce zvyšované postupně (jako u všech autoimunitních chorob): Dávka 1/3 ml na 1 kg váhy, postupně během 4–5 týdnů zvyšujeme
na 1,5 ml na kg váhy. Vhodné je také přidávání Vitaactiv, 10 ml denně. Při rozsáhlejších ukazatelích zánětu přidáváme Colostrum v dvojnásobné dávce.


Cévní mozková příhoda

Jedná se o akutní postižení mozkových tepen se vznikem nedokrvení některé části mozku. Je to závažné onemocnění, které bohužel často končí i smrtí. Někdy se jedná o náhlý stav bez postupných příznaků, někdy i o zcela náhlou smrt.
Příznaky – náhlá slabost, necitlivost tváře a nemožnost mimiky. Postižený se nedokáže usmát či pískat, polykat. Někdy je doprovázena omezeným pohybem horní končetiny, rozmazaným viděním, bolestí hlavy, zvracením, poruchou chůze apod.
Terapie: podle typu a rozsahu – trombolytika rozpouštějící sraženinu krevní. Při krvácení je někdy nutná chirurgická léčba. Po přežití ataky je velmi potřebná rehabilitace.

Podpora terapie produkty LR:

Vzhledem k tomu, že jde o cévní problémy a pacienti většinou neberou Warfarin, je vhodné používat Aloe Vera Siveru, běžně 1,5 ml na 1 kg váhy. Nutná je také kontrola pH moči, překyselení bývá časté – v tomto případě doporučuji Probalance. U pacientů se projevuje také zvýšená hladina cholesterolu – zde jsou vhodné Super Omega 3. Nově je složením prospěšný i Mind Master Red.


Černý kašel

Nebo také dávivý kašel, je velmi silný, může být až kokrhavý. Takový kašel může trvat velmi dlouho, často je dokonce doprovázen zvracením, váhovým úbytkem, až celkovým vyčerpáním. U kojenců a starých lidí může toto onemocnění skončit i smrtí. Jedná se o bakteriální, vysoce infekční onemocnění dýchací soustavy. Někdy se může projevit jako pouhé pokašlávání a může se objevit v jakémkoliv věku.
Terapie: Antibiotika, která musí být podána ihned v začátku nemoci. Při nemoci se totiž do krve uvolňuje toxin, který vyvolává záchvaty kašle. Často dochází k těžkému zápalu plic.

Podpora terapie produkty LR:

Jednoznačně je zde velmi užitečné podávat Colostrum ve velkých (až trojnásobných) dávkách, přidat Vitaactiv 10 ml denně a Aloe Vera Drinking gel Broskev1,5 ml na 1 kg váhy.

Nakupujte vysoce kvalitní produkty LR Health & Beauty v našem internetovém obchodě LR-Health-Beauty.eu